2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förstudie Kalix hamn Karlsborg, Kalix kommun 2024-2025
Beskrivning: Målet för Kalix kommun är att muddra återstående del fram till Sågverkskajen samt renovera eller nyanlägga själva kajen (pga. dess dåliga skick). För projektet behövs en mer detaljerad förstudie där ny infrastruktur och logistik visualiseras kopplat mot Sågverkskajen. Området behöver tillgängliggöras ytterligare för optimal tillgänglighet i framtiden. Kalix kommun inbjuder tekniska konsulter inom de 4 delområdena att lämna anbud för varje delområde samt en total anbudsumma för de 4 anbudsområdena.
Intern identifierare: KS-2024-00421-05
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313420 Miljönormer för bygg- och anläggningsarbeten, 71313430 Analys av miljöindikatorer för bygg- och anläggningsarbeten, 71313440 Tjänster avseende miljökonsekvensbedömning (MKB) för bygg- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Område 1-4 Förstudie
Beskrivning: Krav som gäller samtliga fackområden
Huvudklassificering (cpv): 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad
Ytterligare klassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Projektorganisation med namngiven projektledare och projektörer för alla 4 delområden
Beskrivning: Enligt FFU
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Område 1 - Projektering renovering/nybyggnad Sågverkskajen.
Beskrivning: Förstudien syftar till att ta framställa erforderliga bygghandlingar för kajen. Projektering för renovering/nybyggnad av sågverkskajen samt projektledning
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Område 2 - Geoteknisk undersökning av sågverkskajen samt inmätning.
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Område 3 - Utredning av områdesförutsättning samt muddring av farled
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Område 4 - Miljökonsekvensutredning.
Huvudklassificering (cpv): 71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten