73076-2020 - ResultatSverige-Linköping: Rekryteringstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringstjänster
Referensnummer: UC-2017-214
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland och Östgötatrafiken kommer under de närmaste åren att vara i behov av rekryteringstjänster och executive searchtjänster vid kompetensförsörjningen av chefer, specialister och medarbetare.
Anbud kan lämnas på följande områden:
Anbudsområde A: Rekryteringstjänster för chef, specialist, medarbetare.
Anbudsområde B: Executive searchtjänst för chef, specialist, medarbetare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79610000 Personalförmedling, 79612000 Platsförmedling av kontorspersonal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Helt eller delat anbud
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden. Varje anbudsområde utvärderas och tilldelas var för sig.
Region Östergötland avser att teckna ramavtal med maximalt tre (3) leverantörer per anbudsområde om antalet kvalificerade anbud så tillåter.
Östgötatrafiken avser att teckna ramavtal med maximalt tre (3) leverantörer för anbudsområde A om antalet kvalificerade anbud så tillåter.
Respektive upphandlande verksamhet förbehåller sig rätten att anta färre antal leverantörer om det inte inkommer tillräckligt många kvalificerade anbud.
•Anbudsområde A: Rekryteringstjänster för Chef, specialist, medarbetare.
•Anbudsområde B: Executive searchtjänst för Chef, specialist, medarbetare.
Anbud ska avse samtliga ingående delar inom respektive anbudsområde.
Den leverantör som uppfyller kvalificeringskraven och har det lägsta jämförelsepriset kommer att tilldelas rangordning ett (1) och tillfrågas först i samband med uppdrag och den leverantör som uppfyller kvalificeringskraven och har det näst lägsta jämförelsepriset kommer att tilldelas rangordning två (2) och tillfrågas för uppdrag när leverantör med rangordning ett (1) tackat nej till uppdrag eller inte svarar på förfrågan inom två (2) arbetsdagar från e-postförfrågan. Om denne inte har möjlighet att ta uppdraget och tackar nej eller inte svarar på förfrågan inom två (2) arbetsdagar från e-postförfrågan går uppdraget vidare till den ramavtalsleverantör med rangordning tre (3).