730767-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinska informationssystem – Analysverktyg för diabetesprodukter
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelAnalysverktyg för diabetesprodukter
BeskrivningDigitalt analysverktyg för analys och uppföljning av mätvärden för på svenska marknaden förekommande insulinpumpar, sensorbaserad mätning av vävnadsglukos, samt produkter avsedda för att mäta blodglukos. Analysverktyget nyttjas av patient i i vardagliga behandlingsbeslut och av vårdgivare för uppföljning av behandlingsmål samt planering av behandlingsinsatser.
Intern identifierare2022-01837
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 48814000 Medicinska informationssystem
Ytterligare klassificering (cpv): 33190000 Diverse medicinktekniska produkter, 33195000 Patientövervakningssystem, 72300000 Datatjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000