Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av gatubelysning
Referensnummer: 22/213
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50232100 Underhåll av gatubelysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet omfattar drift och underhåll av gatubelysningsanläggningar i Öckerö kommun. I uppdraget kan även nyinstallation tillkomma.
Öckerö kommun ligger i Göteborgs skärgård och består av cirka 1000 öar och skär.
Ledningar är huvudsakligen markförlagda, men även luftledningar förekommer. Anläggningarna är i vissa fall sambyggda med Ellevio och Skanova.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34928500 Gatubelysning, 34928510 Stolpar för gatubelysning, 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus, 50232100 Underhåll av gatubelysning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen