2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal Industriförnödenheter - Järnhandel, el och VVS
Beskrivning: Upphandlingen omfattar tre delområden: (1) Järnhandel, (2) El och (3) VVS. Trafikverkets operativa verksamheter har behov av att kunna köpa artiklar brett inom respektive delområde för att kunna bedriva sin verksamhet, till exempel underhålla vägfärjor, genomföra kurser, bygga tillfälliga broar och förvalta fordon. Trafikverkets operativa verksamheter har behov av att kunna köpa artiklar brett inom respektive delområde för att kunna bedriva sin verksamhet, till exempel underhålla vägfärjor, genomföra kurser, bygga tillfälliga broar och förvalta fordon.
Intern identifierare: KOM-419569
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44510000 Verktyg
Ytterligare klassificering (cpv): 39714100 Ventilatorer, 39715200 Värmeutrustning, 39715300 VA-utrustning, 42120000 Pumpar och kompressorer, 42500000 Kyl- och ventilationsutrustning, 42600000 Verktygsmaskiner, 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44320000 Kabel och tillhörande produkter, 44530000 Fästen för industriellt bruk, 44621100 Element
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen omfattar tre delområden: (1) Järnhandel, (2) El och (3) VVS. Trafikverkets operativa verksamheter har behov av att kunna köpa artiklar brett inom respektive delområde för att kunna bedriva sin verksamhet, till exempel underhålla vägfärjor, genomföra kurser, bygga tillfälliga broar och förvalta fordon.
Intern identifierare: Ramavtal Industriförnödenheter - Järnhandel, el och VVS