731251-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Avfallstjänster – Mottagning av rena och förorenade schaktmassor och tillhörande anläggningsavfall, ramavtal
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMottagning av rena och förorenade schaktmassor och tillhörande anläggningsavfall, ramavtal
BeskrivningSyftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med mottagare som har tillstånd att hantera schaktmassor av olika status, typ, jordklass, konsistens och föroreningsgrad. Ramavtalen omfattar mottagning av oförorenade/rena och förorenade schaktmassor inklusive kvittblivning. Ramavtalen omfattar mottagning av såväl klassificerade som oklassificerade massor.
Intern identifierare23/31
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000