731411-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Trädgårdstjänster – Gräs och slåtter, Härlanda-Örgryte/Högsbo-Frölunda
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelGräs och slåtter, Härlanda-Örgryte/Högsbo-Frölunda
BeskrivningEntreprenaden omfattar driftsarbete genom skötsel på de gräs, ängs- och slåtterytor som Stadsmiljöförvaltningen, Kretslopp och vatten, Stadsfastighetsförvaltningen och Göteborgs stads parkeringsbolag ansvarar för skötseln av. Omfattning i detalj framgår av handlingar sammanställda under UF3.2.2. Upphandlingen är uppdelad på två delområden: Delområde A: Frölunda-Högsbo Delområde B: Örgryte-Härlanda Stadsmiljöförvaltningen vill vara med och medverka till en marknadssituation som präglas av en väl fungerande konkurrens och marknad genom att gynna små och medelstora företag. För att uppnå detta ser Stadsmiljöförvaltningen helst att två leverantörer tilldelas i denna upphandling. För beskrivning av tilldelningskriterier, se UF5.2 Tilldelningskriterier.
Intern identifierareSMF-2023-05488
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 77300000 Trädgårdstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000