2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandsinsyn industribriketter
Beskrivning: Serviceförvaltningen i Lunds kommun har för avsikt att köpa in Industribriketter för uppvärmning av Svaleboskolan, Skolgatan 10 Veberöd i Skåne. Vid marknadsundersökning har det kommit till vår uppmärksamhet att det inte finns några leverantörer som fortsatt levererar industribriketter i Skåne utan har övergått till leverans av pellets. Volym 200 – 300 ton per år Lunds kommun har för avsikt att tilldela ramavtal med Bio-Energi One AB. Upphandlingen kommer genomföras som ett förhandlat förfarande utan förgående annonsering enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling. Om någon leverantör anser sig kunna tillhandahålla industribriketter med leverans till Veberöd i Skåne ber vi er meddela Lunds kommun om detta senast 19 december 2023 till frida.hansson@lund.se
Intern identifierare: 1122
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 09111400 Träbränslen
Ytterligare klassificering (cpv): 09110000 Fasta bränslen, 09111220 Briketter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Mängd: 300 ton