731650-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Återvinning av avfall – Mottagning av fraktionen metall från Beställarens eftersorteringsanläggning
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMottagning av fraktionen metall från Beställarens eftersorteringsanläggning
BeskrivningHuvudsyftet är att säkerställa att beställarens behov av avsättning av fraktionen metall från Beställarens eftersorteringsanläggning, Resursutvinning Stockholm. Vid en fullskalig drift uppskattas 2 600 ton/år metall sorteras ut från Stockholmarnas restavfall, varav 2 000 ton är magnetisk metall och 600 ton icke magnetisk metall.
Intern identifierare23SVOA1286
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90514000 Återvinning av avfall
Ytterligare klassificering (cpv): 14910000 Återvunna returråvaror av metall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareMottagning av fraktionen metall från Beställarens eftersorteringsanläggning