731857-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stenungsund: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster för Stenungsunds kommun 2023
Referensnummer: 22/44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stenungsunds kommuns upphandlar bevakning och rondering av kommunens fastigheter/objekt med tillkommande utryckning vid olika former av larm. Avtalet har en fast del vilket är den fasta ronderingen och flaggning i enlighet med upphandlingsdokumentet. Avtalet omfattas även av tilläggstjänster som kan avropas löpande under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 79713000 Vakttjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Stenungsunds kommun (nedan kallade "kommunen") genomför en upphandling avseende . Kommunen inbjuder anbudsgivare, nedan kallad leverantör, att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument.
För information om beställaren, se hemsida:
Stenungsunds kommun
Omfattning
Upphandlingen av Bevakningstjänster för Stenungsunds kommun 2023 omfattar Stenungsunds kommuns behov av bevakning och rondering av kommunens fastigheter/objekt och utryckning vid olika former av larm.
Avtalet har en fast del vilket är den fasta ronderingen i enlighet med upphandlingsdokumentet. Avtalet omfattas även av tilläggstjänster som kan avropas löpande under avtalsperioden.
Upphandlingen är en ramavtalsupphandling där kommunens huvudsakliga behov av rondering av fastigheter/objekt och flaggning ingår i grunduppdraget och beskrivs i detta upphandlingsdokument.
Utöver det fasta behovet tillkommer de utryckningar som löpande uppkommer då larm av olika slag, vilket nämns i upphandlingsdokumentet utlöser. Åtgärden av det larm som utlöser beskrivs som tilläggstjänster. Omfattning av de utryck som omfattas av avtalet är kommunens verkliga behov.
Takvolymen för aktuellt avtal är 5 000 000 kr.
Upphandlingen kommer att resultera i ett avtal med en avtalsleverantör.
Avtalet beräknas starta Avtalets startdatum och beräknas löpa 48 månader inklusive förlängningar.
Förbehåll;
Observera att det kan finnas redan gällande avtal för verksamhet som berör avtalets område. Dessa avtal upphör inte att gälla i anledning av detta avtal.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån exempelvis politiska beslut, verksamhetsförändringar som kan påverka behovet och volymerna.
Viss verksamhet som berör avtalsområdet kan bedrivas i egen regi, i sådana fall är ramavtalet att betrakta som ett komplement till den egna verksamheten.