Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Järfälla gymnasiums skolluncher i Bas Barkarby
Referensnummer: Kon 2021/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15894210 Skolmåltider
II.1.4.
Kort beskrivning
Servering av skolluncher till Järfälla gymnasium i nya lokaler i BAS Barkarby som är beläget i Järfälla kommun. Luncherna tillhandahålles av Eatery AB som har hyreskontraktet på restaurangen i fastigheten. Hyreskontraktet för restaurangen har ingåtts mellan fastighetsägaren Atrium Ljungberg AB och Eatery AB. Antal uppskattade serverade luncher per år uppgår till ca 89 000 st.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser servering av skolluncher till Järfälla gymnasium i nya lokaler i BAS Barkarby som är beläget i Järfälla kommun. Upphandlingen genomförs som en förhandlad upphandling utan föregående annonsering utifrån att hyreskontraktet för restaurangen har ingåtts mellan fastighetsägaren Atrium Ljungberg AB och Eatery AB. Hyreskontraktet innebär att ingen annan entreprenör kan få tillträde till restaurangen och kommunen kan därmed inte konkurrensutsätta serveringen av skollunch genom upphandling. Antal uppskattade serverade luncher per skolår uppgår till ca 89 000 st. vilket innebär ca 500 luncher per skoldag. Kommun avser att ingå ett avtal med Eatery med en avtalstid på 3 år.