732033-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Undervisning och utbildning – Teoretiskakurser på grundläggande och gymnasialnivå
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTeoretiskakurser på grundläggande och gymnasialnivå
BeskrivningUpphandling avseende teoretiska kurser på grundläggande och gymnasial nivå. Från och med 2025 bildar Nyköpings kommun ett primärt samverkansområde med Oxelösunds kommun och Trosa kommun, vilket innebär att kommunerna ska samverka om planering, dimensionering och erbjudande av utbildning. Inom ramen för ovan nämnda samverkan upphandlar kommunerna tillsammans ett ramavtal med en (1) leverantör avseende: - Grundläggande teoretiska kurser - Gymnasiala teoretiska kurser - Orienteringskurser på grundläggande nivå - Orienteringskurser på gymnasial nivå Leverantören ska kunna leverera kurser enligt både Gy11 och Gy25 under perioden 2025-07-01 – 2030-06-30. Under 2023 uppgick antalet kursstarter till ca 200 på grundläggande nivå och ca 2 400 på gymnasial nivå. Respektive kommun fattar sitt likalydande tilldelningsbeslut samt är egna avtalsslutande parter. Tilldelningsbeslut meddelas dock gemensamt av Nyköpings kommun. I det fall en (1) eller flera av kommunerna inom ramen för samverkansområdet, beslutar att administrationen kring vuxenutbildningen i dess helhet ska utföras av en samordnande part ska så vara möjligt. Den samverkande parten äger i sådana fall rätten att utföra samtlig administration, uppföljning och ansvarsutkrävande i förhållande till avtalet för deltagande parter.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 80000000 Undervisning och utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105517:Lot:1