732162-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Diverse livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grossist Norrkommunerna 2022
Referensnummer: Ks 1098/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Bilagor
Inledning
Kommunerna Nora, Ljusnarsberg, Lindesberg och Hällefors bjuder härmed in er att lämna anbud gällande kommunernas behov av livsmedel. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta upphandlingsdokument, sortimensspecifikationer och bilagor.
Välkommen med ert anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bilaga 1: Grossistbilaga 2023Bilaga 2: Mejeri lilla 2023Bilaga 3 Mineralvatten Ljusnarsberg
Bilaga 4 Färskt kött
Bilaga 5 Leveransfrekvenslista
Bilaga 6 Inköpsmönster 2021Bilaga 7 Inköp organisation 2021
Bilaga 8 Frukt och grönt inköp 2021
Bilaga 9 Mejeri inköp 2021
Bilaga 10 Hantera Livs Anbudsutvärdering
Bilaga 11 Hantera Livs Förklaring till anbudssvarsfil
Bilaga 12 Hantera Livs Filformat till leverantörer och grossister Månad
Bilaga 13 Mall Sanningsförsäkran
Bilaga 14 sanningsförsäkran redogörelse och villkor med anledning av sanktioner mot Ryssland OCH Belarus
Bilaga 15 Sammanställning norrkommuner grossist 2022
Under perioden 2021 och 2022 köpte kommunerna grossistsortiment för drygt 30 miljoner kronor.
Inköpsvolym 2021: 31,1 miljoner kronor (14,95% eko)
Inköpsvolym 2022 januari-november 35,4 miljoner kronor (14,33% eko)
Orgnr: Upphandlande myndighet: (inköpt grossistsortiment under januari-november 2022)
21 20 00 - 2007 Nora kommun 8,5 miljoner kronor
21 20 00 - 1959 Ljusnarsbergs kommun 3,5 miljoner kronor
21 20 00 - 2015 Lindesbergs kommun 18,2 miljoner kronor
21 20 00 - 1942 Hällefors kommun 5,2 miljoner kronor
Helt eller delat anbud
Upphandlingen innehåller följande varugrupper:
Grossist
Lilla mejeri
Lilla grönsaker
Färskt kött, se leveransfrekvenslista (Bilaga 5)
Mineralvatten för Ljusnarsbergs kommun
Varugrupperna 1-3 utvärderas separat, men en vinnare utses för samtliga 3 varugrupper.
Varugrupp 4 och 5 utvärderas separat. En vinnare per varugrupp.
Observera att om anbud läggs på varugrupp 4-5 får man inte lägga anbud på någon annan varugrupp LOU (4 kap. § 13-17).