732181-2023 - ResultatSverige-Kil: Anläggningsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnation av Vattenmagasinet Blankeberg
Referensnummer: UH-2023-38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Samhälle och service på Kils kommun avser renovera och bygga om ett befintligt vattenmagasin Blankeberg, som i dag är taget ur bruk. Förutom en upprustning ska en modernisering göras som innebär att äldre funktioner och tekniska lösningar ersätts med nya. Delar som omfattas av byggnationen är i huvudsak ny fasadplåt, takkonstruktion och teknikrum md tryckdörr till reservoaren. En separat byggnad med elinstallationer rivs och nya elinstallationer byggs i teknikrummet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 44212233 Vattentorn, 45232153 Konstruktionsarbeten för vattentorn, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 65000000 El-, vatten- och energiverk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ombyggnation av vattenmagasinet Blankeberg