732401-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Storfors: Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulter - VA, projektering
Referensnummer: 2022-107 S
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Avsikten med upphandlingen är att teckna ramavtal för konsultuppdrag avseende VA -
projektering. Tjänsterna för fackområdet, ska betraktas som avropstjänster med villkoren i ramavtalet
som grund. Uppdragens storlek varierar från objekt till objekt men omfattar i huvudsak ny-, om-, eller
tillbyggnad av verksamhetslokaler inom förskola, skola, äldreomsorg samt förvaltningsbyggnader.
Ramavtalet och uppdragen omfattar även Kommunens allmänna vatten och avloppsanläggningar
(vattenverk, reningsverk och ledningsnät).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71322200 Konstruktion av rörledningar, 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen