732437-2023 - ResultatSverige-Linköping: Skåp
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digitala objektskåp till LiU
Referensnummer: LiU-2023-01782
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39122100 Skåp
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings Universitet avser teckna avtal med en leverantör som kan leverera digitala objektskåp med tillhörande mjukvara för självservice. LiU har behov av att digitalisera och effektivisera vissa funktioner så som bland annat utlämning/inlämning av olika objekt. LiU avser därför upphandla digitala objektskåp till LiU:s olika campusområden. Med hjälp av objektskåpen ska medarbetare genom självservice kunna lämna/hämta föremål så som skärm, laptop, mus, tangentbord och nycklar.
Linköpings Universitet avser antingen att teckna ett köpeavtal alternativt ett hyresavtal med tillhörande service och supportavtal, med en leverantör som kan leverera digitala objektskåp med tillhörande mjukvara för självservice.
Det är upp till LiU att bedöma vilken affärsmodell (alternativ A - köp eller alternativ B - hyra) som är den mest ekonomiskt fördelaktiga affärsmodellen för LiU. Endast anbud som offererat vald affärsmodell kommer att utvärderas och kvalificeras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39141300 Förvaringsskåp, 44421600 Värdeförvaringsskåp, 44421700 Lådor och skåp, 44421720 Förvaringsskåp
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen