73253-2021 - PlaneringSverige-Stockholm: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss Flyttjänster
Referensnummer: 2021-02-08
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inför kommande upphandling av ett nytt statligt ramavtal för Flyttjänster inbjuder Kammarkollegiet leverantörer och andra berörda parter att inkomma med synpunkter på ett utkast till delar av ett upphandlingsdokument.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 63110000 Godshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den kommande upphandlingen omfattar flyttuppdrag inom Sverige av varierande storlek med både lång och kort framförhållning.
Upphandlingen avser såväl interna som externa flyttuppdrag. Det innebär att det kan flyttas inom ett våningsplan, mellan två olika våningsplan inom samma byggnad, flytt från en byggnad till en annan
Eller flytt till ny adress.
De vanligast förekommande uppdragen avser flytt av kontor och arkiv, men det kan även förekomma flytt av bland annat: bibliotek, undervisningslokaler, förråd, verkstäder, laboratorieutrustning, bohag, konst- och museiföremål, tunga föremål.