See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Provtransporter
Beskrivning: Region Gotland bjuder in Leverantörer till att lämna anbud på upphandling av provtransporter. Upphandlingen är indelad i fyra separata delar. 1. Expresstransporter mellan Gotland och fastlandet Omfattar transporter mellan Visby och i första hand olika destinationer i Stockholmsområdet. Proverna ska fraktas med flyg från Visby till Stockholm. Tjänsten ska tillhandahållas helgfri måndag till fredag, utan särskild beställning. 2. Dörr-till-dörr transport mellan Gotland och fastlandet. Omfattar transporter dörr-till-dörr, mellan Visby och olika destinationer i båda riktningarna, med bil samt flyg. Leverantören ansvarar för att ordna med samtliga transporter, såsom flyg samt bil. Proverna ska fraktas med flyg från Visby till Stockholm alternativt Stockholm till Visby. Tjänsten ska tillhandahållas vid behov, ej löpande. Särskild beställning krävs. 3. Provtransporter inom Gotland Omfattar dörr till dörr transporter på Gotland, huvudsakligen från Hemse Vårdcentral till Laboratoriet på Visby lasarett. Tjänsten ska tillhandahållas helgfri måndag till fredag, utan särskild beställning. 4. Transport med UN2814 smittklass 4 Omfattar transporter dörr-till-dörr, mellan Visby och Folkhälsomyndigheten i Stockholm samt mellan Visby och FOI i Umeå, med bil samt flyg. Leverantören ansvarar för att ordna med samtliga transport. Tjänsten ska tillhandahållas vid behov, ej löpande. Särskild beställning krävs.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Expresstransporter mellan Gotland och fastlandet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98111:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 63520000 Transportförmedling, 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Dörr-till-dörr transport mellan Gotland och fastlandet
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98111:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Provtransporter inom Gotland
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98111:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Transport med UN2814 smittklass 4
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98111:Lot:4