732971-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Elarbeten
Referensnummer: 22/59
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal Elarbeten. Förekommande arbeten utförs i fastigheter som rymmer lägenheter och lokaler hos Eskilstuna Kommunfastigheter AB, i kommunala fastigheter
(kontor, skola, förskola mm), i industrifastigheter samt i kontors- och verksamhetslokaler hos övriga kommunala bolag.
Elarbeten beställs löpande. Arbetet omfattar oplanerat och planerat underhåll, mindre om-, till- och nybyggnader o dyl. Omfattning av arbeten redovisas detaljerat i samband med varje enskilt avrop.
Takvolym för ramavtalet är 142 000 000 kr under hela avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 50532400 Reparation och underhåll av elektrisk distributionsutrustning, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader, 51110000 Installation av elektrisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.12 Beställare
Upphandlingen omfattar följande enheter:
Eskilstuna Kommunfastigheter AB (Kfast) nr 556499-5909
Eskilstuna kommun nr 212000-0357
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB nr 556935-7501
Eskilstuna Logistik och Etablering AB nr 559048-6188
Om oss
Kfast bygger, utvecklar och förvaltar fastigheter i Eskilstuna, från bostäder till förskolor och äldreomsorg. Närmare 15800 Eskilstunabor har sina hem i våra drygt 7000 bostäder med tillhörande lokaler och vi har siktet inställt på att bygga 300 nya bostäder varje år. Vi förvaltar också cirka 560000 kvm kommunala verksamhetslokaler och egna samhällsfastigheter på cirka 68000 kvm däribland Munktellbadet och STIGA Sports Arena.
Verksamheten är uppdelad på de två affärsområdena Bostad och Lokaler. Det finns även att antal arbetslag som ansvarar för fastighetsskötsel, lokalvård, med mera. Vi har egen avdelning för byggservice. Vi är idag cirka 460 medarbetare.
Övriga bolag förvaltar sina fastigheter i egen regi. Ramavtalen upphandlas gemensamt för bolag och systerbolag.
Samtliga bolag tecknar egna avtal.Respektive upphandlande enhet anpassar avtalet med kontaktuppgifter samt dess beställnings- och faktureringsrutin mm.
För mer information om respektive upphandlande enhet se
www.kfast.se
www.eskilstuna.se
www.esem.se
www.eskilstunalogistik.se
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Upphandlingen avser ramavtal Elarbeten. Förekommande arbeten utförs i fastigheter som rymmer lägenheter och lokaler hos Eskilstuna Kommunfastigheter AB, i kommunala fastigheter (kontor, skola, förskola mm), i industrifastigheter samt i kontors- och verksamhetslokaler hos övriga kommunala bolag.
Förvaltad fastighetsyta för Eskilstuna Kommunfastigheter AB är ca 1 500 000 m2. Fastighetsbeståndet består av kommunala lokaler, bostäder, industrifastigheter, m.m.För beskrivning av avtalsområdena (fastighet oh adress), se Bilaga - "6.5 Fastighetslista" för hur "Bostad" och "Lokal" är indelat.
Volymer
Bostad:Förvaltningsområde 1: 1888st lägenheterFörvaltningsområde 2: 2723 st lägenheterFörvaltningsområde 3: 2723 st lägenheter
Lokal:Förvaltningsområde 1: 188 st lokaler + ESEM´s 12st Lokaler i Strängnäs & EskilstunaFörvaltningsområde 2: 223 st lokaler
Mer information om omfattningen finns under AFD.1 Omfattning.
Uppskattad volymOmfattningens storlek kan idag inte bestämmas och leverantören kan inte tillgodoräkna sig någon mängd. Under 2021 fakturerades Eskilstuna kommunfastigheter AB Elarbeten för ca: 12 500 000 kr.
Med anledning av Covid-19 utfördes färre underhållsåtgärder för att hålla smittspridningen nere. Siffrorna för åren 2020 och 2021 är därför troligen inte rättvisande mot 2023 års behov.
Beställaren garanterar inga volymer.
Takvolym