733060-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Underhåll av gatubelysning – Service, drift och underhåll av trafik- och gatubelysning - Avesta
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelService, drift och underhåll av trafik- och gatubelysning - Avesta
BeskrivningDenna upphandling avser förebyggande och avhjälpande underhåll samt förekommande ny och reinvesteringsarbeten av trafik och gatubelysning, för såväl planerad som akut- och felavhjälpning på aktuellt belysningsbestånd, samt för dekorationer/ utsmyckningar och elljusspår. Tidigare annonserades en upphandling för denna tjänst till Avesta och Ludvika GNU 2025/84. Denna upphandling avbröts och nu annonseras det som två separata upphandlingar, en för Ludvika och en för Avesta. De justeringar som gjorts är i följande stycken i AFen. AFB.52 3.2 Referenser AFB.52, 3.3 Anbudsgivarens uppdragsansvarig och arbetsledning AFB.52, 3.6 Anbudsgivarens resurser AFB.52, 5. Åberopa andra företags kapacitet AFD.518 Övriga viten
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 50232100 Underhåll av gatubelysning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:120446:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 34928500 Gatubelysning, 50000000 Reparation och underhåll