733076-2022 - ResultatSverige-Växjö: Transformatorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Krafttransformator 140/57,5 kV, 130 MVA
Referensnummer: 22/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31170000 Transformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Växjö Energi Elnät AB inbjuder till att ansöka om att få delta i upphandling av krafttransformator.
Sista dag att skicka in ansökan: 2022-06-10 23:59
Upphandlingens syfte och omfattning
Syftet med upphandlingen är att upphandla en leverantör som kan leverera en (1) krafttransformator.
Beställaren avser att köpa en (1) krafttransformator 140/57,5 kV med effekt 130 MVA till fördelningsstation i Växjö.
Leveransen omfattar konstruktion, tillverkning, transport, uppställning och montage samt provning till driftfärdigt skick av ny krafttransformator som anges i förfrågningsunderlaget i steg 2.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31174000 Kraftförsörjningstransformatorer, 51111300 Installation av transformatorer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen