73315-2020 - ResultatSverige-Uppsala: Förmedling av vårdpersonal
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster
Referensnummer: UPPH2019-0221
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79624000 Förmedling av vårdpersonal
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för avrop av bemanningstjänster avseende specialistläkare inom allmänmedicin, psykiatri samt övriga, specialistsjuksköterskor, allmänsjuksköterskor, röntgensjuksköterskor och barnmorskor till Region Uppsalas samtliga verksamheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79610000 Personalförmedling, 79625000 Förmedling av läkare, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen