Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ljusarmaturer till utställningar
Referensnummer: 2.4-2022-1497
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31500000 Belysningsarmatur och elektriska lampor
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens maritima och transporthistoriska museer (SMTM) och Statens historiska museer (SHM) avser upphandla ramavtal för ljusarmaturer med tillbehör till framförallt utställningar men även till övriga publika utrymmen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31518600 Strålkastare, 31520000 Lampor och belysningsarmatur, 31530000 Delar till lampor och belysningsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen