73318-2020 - ResultatSverige-Varberg: Tillagning av måltider
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Produktion och leverans av kyld mat för äldre
Referensnummer: SN 2019/0099
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55322000 Tillagning av måltider
II.1.4.
Kort beskrivning
Varbergs kommun inbjuder er att delta i upphandling avseende produktion och leverans av kyld mat till kunder med biståndsbeslut som bor i eget boende i kommunen. Den uppskattade volymen är ca 3 800 portioner per månad fördelat på 200 kunder. Varje kund beställer ca 4-7 portioner per vecka. Portionerna ska levereras 1-2 gånger i veckan. Beställaren garanterar dock ingen volymen, volymen kan komma att både öka och minska under avtalsperioden.
Det skall också finnas möjlighet för kunderna att beställa efterrätt.
Avtal kommer att tecknas med en (1) Anbudsgivare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55321000 Matberedning, 55521200 Måltidsleveranser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen