2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hyrda fiberförbindelser och tjänster
Beskrivning: Sveriges Radio AB inbjuder till att lämna anbudsansökan gällande – ”Hyrda fiberförbindelser och tjänster”. Dessa fiberförbindelser avser att koppla ihop alla huvud och underredaktioner med varandra och forma ett nätverk med hög kapacitet och låg fördröjning. Kraven på tillgänglighet är höga och huvudredaktionerna ska vara anslutna med redundanta förbindelser så att enskilda störningar inte påverkar möjligheten att sända radio.
Intern identifierare: SR2531
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 64200000 Telekommunikationstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 72400000 Internettjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000