Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnad av flerbostadshus Grieg 1
Referensnummer: P2017131
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser nybyggnad av flerbostadshus med ca 95 lägenheter inom fastigheten Grieg 1, Falkenbergs kommun. Husen uppförs i 4 till 5 plan med invändiga trapphus, även mark- och finplaneringsarbeten ingår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211300 Byggnation av bostäder, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden är en totalentreprenad i samverkan.