Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Försäljning av begagnad IT-utrustning
Referensnummer: 2023-00020IN
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72222300 IT-tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar försäljning av begagnad IT-utrustning det vill säga köp/omhändertagande av avyttrade datorer, mobiltelefoner och surfplattor men även annan IT-relaterad utrustning. Leverantören ska ta emot all IT-utrustning som Borås Stad önskar avyttra och tillhandahålla emballage, upphämtning, radering, avidentifiering, försäljning, återvinning samt återrapportering till UM.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30236000 Diverse datautrustning, 30237100 Delar till datorer, 72500000 Datortjänster, 72540000 Datoruppgraderingstjänster, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen