733341-2023 - ResultatSverige-Östersund: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Allmän kollektivtrafik Ragunda - L40
Referensnummer: KTN/18/2023
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget som ska upphandlas omfattar den allmänna kollektivtrafik inom Ragunda kommun, linje 40 och trafik mellan Ragunda och Östersund kommun. Uppdraget kommer att delas upp i två (2) avtalsområden enligt följande:
-          ”Ragunda” där trafiken inom Ragunda kommun och trafiken mellan Ragunda och Östersunds kommun ingår samt
-          ”Linje 40” där trafiken gällande linje 40 ingår.
Viss samordning av trafik kan förekomma mellan avtalsområdena.
Möjlighet till s.k. kombinationsanbud kommer att finnas.
Utöver trafikdrift ingår i uppdraget bland annat fordonsanskaffning, tjänste- och omloppsplanering samt trafikledning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren utarbetar för närvarande ett trafikuppdrag innehållande ett trafikutbud som i hög grad överensstämmer med dagens nivå, dock planeras en viss förstärkning. Trafikuppdraget kommer att tas i drift från och med trafikstarten av avtalet. En uppskattad omfattning av volymen är:
Antal busslinjer
12
Antal fordon
Ca 20
Antal produktionskilometer - Ragunda
0,6 miljoner
Antal produktionskilometer – Linje 40
0,5 miljoner
Ersättning för uppdraget planeras bestå av i huvudsak produktionsersättning. En mindre del kan komma att bestå av resandeincitament eller annat kvalitetsincitament.
Den tilltänkta avtalstiden är max 10 år med planerad trafikstart december månad 2024.
Uppdraget bedöms inte vara lämpligt att dela upp i mindre delar och omfattar ett åtagande där avtal kommer att tecknas med en eller två anbudsgivare.
Denna upphandling har tidigare bearbetats under diarienummer RUN/638/2020.