2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av bevakningstjänster
Beskrivning: Upphandlingen avser i huvudsak bevakning av Säkerhetspolisens lokaler i Stockholms län som är beslutade skyddsobjekt enligt skyddslagen. Majoriteten av behovet på tjänsten avser beväpnade skyddsvakter. Behovet av bevakningstjänster kan omfatta andra orter i Sverige.
Intern identifierare: 2023-1670
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79000000 Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Mängd: 150 000 arbetade timmar