733618-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Elektriska motorer, generatorer och transformatorer
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nätstation till Tagene
Referensnummer: 0457/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
För att möta krav från en utökning av verksamheten och övergång till elektrifiering av maskinutrustning planeras en ny nätstation vid Renovas anläggning på Tagene.
Kommande förfrågan avser en prefabricerad nätstation med isolerad byggnad på betongfundament med installationsgolv, för uppställning på markbädd. Brandklass EI60, korrosionsklass C4. Komplett utrustad med belysning, värme och ventilation.
Torrisolerad transformator 1000kVA 10/0,4 kV. Högspänningsfördelning i utförande enligt IBH21. Lågspänningsfördelning. Förfrågan kommer att avse komplett och avprovad station för avlämnad på förberedd makadambädd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer, 51110000 Installation av elektrisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen