73382-2017 - ÄndringSverige-Stockholm: Bevaknings- och säkerhetssystem
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk service säkerhet Helix.
Referensnummer: SLSO16-1694
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna ansökningsinbjudan avser inbjudan att komma in med ansökan om att bli prekvalificerad för att lämna anbud gällande Teknisk Service Säkerhet Helix.
Helix är en högsäkerhetsanläggning och verksamheten bedrivs i säkerhetsklass 1 och 2 enligt Socialstyrelsens klassificering i SOSFS 2006:9. I anläggningen bedrivs verksamhet av Stockholms läns sjukvårdsområde (SLSO) som är en del av Stockholms läns landsting (SLL) genom Rättspsykiatri Vård Stockholm, RPV. Anläggningen delas med Rättsmedicinalverket, RMV, som är en statlig myndighet.