2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förhandsinsyn inför upphandling av trafikoperatör till spårvägen
Beskrivning: Region Uppsala och Uppsala kommun bygger en ny spårväg i Uppsala med planerad trafikstart 2029. Region Uppsala kommer att ansvara för trafikeringen och avser att handla upp ett trafikföretag för driften av spårvägen. Avtalet innebär även provdrift inför trafikstart. Upphandlingen planeras inledas under december 2024 och ske med förhandlat förfarande enligt LUF. Tilldelningsmetod kommer att vara bästa förhållande mellan pris och kvalitet.Avtalet beräknas gälla från hösten 2025 och under 12 år. Under perioden 2025 till trafikstart 2029 kommer verksamheten bestå av stöd till genomförandeprojektet med fokus på driftförberedande uppgifter samt provdrift av fordon och depå. I samband med trafikstart kommer systemet bestå av ca 17 km spårväg, 19 fordon samt en depå där ansvaret för trafikdriften kommer att ligga på trafikföretaget.
Intern identifierare: UPPH2023-00387
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60210000 Kollektivtrafik med tåg