73386-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggteknisk projektledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggledning och projektstöd anläggning till Handelshögskolan med integrerad stationsentré
Referensnummer: 2060190-2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71541000 Byggteknisk projektledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Till projekt nybyggnad Handelshögskolan med integrerad stationsentré för Haga Station, Västlänken, söker vi en erfaren byggledare med anläggningskompetens samt en projektingenjör. Det är ett spännande och komplext projekt med schakt-, spontarbeten och uppbyggnad av stationsentrén med bl a betongkonstruktioner från 23 meter under mark. Ovanpå stationsentrén byggs ytterligare 8 våningar för Handelshögskolan. Projektet utförs i samarbete med Trafikverket och ska vara klart 2025.
Akademiska Hus uppför nybyggnad för Handelshögskolan (Hus F) med en integrerad stationsentré för Haga Station, Västlänken. Akademiska Hus är byggherre för projektet. Projektet är uppdelat i flera huvuddelar varvid stationsentrén genomförs i samarbete med vår kund Trafikverket. Projektet genomförs som en totalentreprenad i samverkan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Till projekt nybyggnad Handelshögskolan med integrerad stationsentré för Haga Station, Västlänken, söker vi en erfaren byggledare med anläggningskompetens samt en projektingenjör. Det är ett spännande och komplext projekt med schakt-, spontarbeten och uppbyggnad av stationsentrén med bl.a. betongkonstruktioner från 23 meter under mark. Ovanpå stationsentrén byggs ytterligare 8 våningar för Handelshögskolan. Projektet utförs i samarbete med Trafikverket och ska vara klart 2025.
Orientering om projektet och uppdraget
Allmän beskrivning
För närvarande pågår schakt- och spontarbeten för både stationsentrén och för Hus F. Det är komplicerade markförutsättningar med djupt jord- och bergschakt på totalt ca 23 meter ihop med höga krav i miljödom på täthet och på omgivningspåverkan, varvid avancerade metoder används. Efter schaktet är klart påbörjas uppbyggnad av stationsentrén med omfattande betongarbeten. Därefter kommer byggnation av Hus F ske, parallellt som stomkomplettering och installationer utförs i stationsentrén. Färdigställande av projektet beräknas ske under 2025. Se illustration av beräknad tidslinje.
Bilden visar övergripande tidplan, där ljusblå aktiviteter avser stationsentrén och mörkblå avser byggnation av Hus F.
Uppdraget
Uppdraget består av följande två delar:
Anläggningsinriktad byggledare för stationsentréns markarbeten och uppbyggnad.
Projektingenjör med fokus på ekonomi för hela projektet, d v s både stationsentrén och Hus F.
Samtliga handlingar som konsulten levererar ska författas på svenska.
Byggledare rapporterar till projektledare för stationsentrén, och följer upp entreprenörens utförande avseende tid, kostnad och innehåll samt mot gällande krav och regelverk. I rollen ingår att följa upp och säkerställa att gällande tekniska krav och regelverk uppfylls inklusive projekterad lösnings byggbarhet samt att byggarbetsmiljö och säkerhetsskyddshantering efterföljs. I byggledarens roll ingår även att sammanställa arbetenas framdrift och för beställarens räkning hjälpa till att fatta beslut i produktionstekniska frågor.
Projektingenjören stöttar byggledare och projektledare med i huvudsak ekonomiuppföljning, projektavstämningar och projektadministration.