73387-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Renhållning och tömning av rännstenar
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tömning/rensning rännstensbrunnar och andra tjänster inom området
Referensnummer: MS 20.140
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90640000 Renhållning och tömning av rännstenar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar årlig tömning/rensning av kommunens rännstensbrunnar. Utöver de planerade tömningarna/rensningarna som ska utföras varje år har kommunen även behov av att kunna avropa akut tömning/rensning av brunnarna. Avrop ska även kunna göras för övriga insatser såsom tömning/rensning av perkolationsbrunnar, sedimentationstankar, oljeavskiljare, samtliga dräneringar med inbyggd sandfångsfunktion, dagvattendammar och vägtrummor, rotskärning samt filmning av ledningar inom kommunen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90513600 Avlägsnande av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen