73394-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Eldistribution och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tjänst avseende handel med elkraft (elmäklare diskretionär portföljförvaltning)
Referensnummer: LOC 2020-0817
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att förse Locums samtliga uttagspunkter med elkraft och diskretionär portföljförvaltningen (elmäklare). Upphandlingen genomförs som ett selektivt förfarande.
Avtalet omfattar tjänst av handel med elkraft vars uppdrag är att skapa en kraftportfölj med olika typer av kontrakt och på ekonomiskt mest fördelaktiga sätt förvalta dessa. I uppdraget ingår att stå för samtlig upphandling av elkraft åt Locum, att förvalta elkraftportföljen vilket bland annat innebär att upprätta riskprognoser, tariffoptimering, optimering av el- och transiteringsavgifter, upprätta energistatistik samt hantera Locums handel med utsläppsrätter.
Välkommen att lämna anbud!
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 463 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster, 09310000 Elektricitet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen syftar till att förse Locums samtliga uttagspunkter med elkraft samt att handla upp en konsult som kan tillse att elkraften köps in till konkurrenskraftiga priser och vid rätt tidpunkter.
Avtalet omfattar en konsult för handel med elkraft vars uppdrag är att skapa en kraftportfölj med olika typer av kontrakt och på ekonomiskt mest fördelaktiga sätt förvalta dessa. I uppdraget ingår att stå för samtlig upphandling av elkraft åt Locum, att förvalta elkraftportföljen vilket bland annat innebär att upprätta riskprognoser, tariffoptimering, optimering av el- och transiteringsavgifter, upprätta energistatistik samt hantera Locums handel med utsläppsrätter. Dessutom ingår att hantera Locums administration avseende elköp vilken kommer innebära bland annat att godkänna och kontrollera nätfakturor, fakturera nätkostnader, upprätta statistik avseende Locums olika inköp relaterade till elkraftportföljen samt att åta sig balansansvar för samtliga av Locums uttagspunkter.