73400-2020 - KonkurrensutsättningSverige-ESKILSTUNA: Halm- eller foderbalpressar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Balpress
Referensnummer: UH 20-08
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
16330000 Halm- eller foderbalpressar
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund
Beställaren avser byta sin befintliga balpress och uppdraget består av följande moment; konstruktion, tillverkning, demontering samt installation. Efter demontering ska befintlig balpress placeras på av Beställaren angiven plats inom arbetsområdet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
16000000 Jordbruksmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställaren har för avsikt att upphandla en balpress till Återvinningscentral Lilla Nyby i Eskilstuna.
Inbjudan
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB avser att genomföra en upphandling enligt föreskrifter i detta upphandlingsdokument och inbjuder anbudsgivare att ansöka om att delta. Om upphandlingen upplevs som otydlig i något avseende är det viktigt att vi kontaktas så tidigt som möjligt så att missförstånd kan undvikas.
Välkommen att lämna in Er ansökan om att få lämna anbud.
Presentation av Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB
1 januari 2014 fick Mälardalen en ny stor och attraktiv arbetsgivare med över 500 medarbetare i Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (fortsättningsvis Beställaren). Beställaren är ett driftbolag, det första i sitt slag i Sverige och ägs av Eskilstuna Energi och Miljö AB och SEVAB Strängnäs Energi AB. Hos Beställaren samlar vi kompetensen och erfarenheten från två etablerade aktörer i energi- och miljöbranschen. Vi bygger framtidens smarta lösningar inom branschen.
För ytterligare information om verksamheten, se www.eem.se och www.sevab.com
Upphandlande myndighet/enhet
Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB 631 86 ESKILSTUNAOrganisationsnummer: 556935–7501Telefonnummer: +46 (0) 16-10 60 00Hemsida: www.esem.se
Information om behandling av personuppgifter
Beställaren är personuppgiftsansvarig för behandling av personuppgifter. Vi behandlar anbudsgivarens personuppgifter för att kunna ingå och administrera avtal, fullgöra våra avtalsförpliktelser samt upphandla eller avropa varor och tjänster.
Läs gärna hela vår information om behandling av personuppgifter som du hittar på https://www.esem.se/hantering-av-personuppgifter där beskriver vi dina rättigheter och hur vi samlar in och behandlar dina personuppgifter.
Kvalitetskrav
Anbudsgivaren ska ha ett strukturerat och dokumenterat kvalitetsarbete som är öppet för granskning av Beställaren.
Kvalitetsarbetet ska vara aktivt under hela avtalsperioden och leda till ständig förbättring. Som bevis för detta ska anbudsgivare som är tredjeparts certifierad av ackrediterat certifieringsinstitut för de aktuella verksamhetsområdena bifoga kopia på certifikatet.
I de fall anbudsgivaren inte har ett tredjeparts certifierat kvalitetsledningssystem ska istället kvalitetspolicy bifogas anbudet. Anbudsgivaren ska i sådana fall även på begäran, kunna redovisa sitt systematiska kvalitetsarbete/kvalitetsledningssystem. För att garantera att kvalitetsarbetet möter
Beställarens krav bör redovisningen ska minst innehålla följande:
Resurser och ansvarsfördelning i företaget vad gäller kvalitetsarbete
Rutiner för egenkontroll och intern revision
Rutiner för hantering av avvikelser och korrigerande åtgärder
Rutiner för förebyggande åtgärder
Rutiner för hantering av reklamationer
Rutiner för kvalitetssäkring av underleverantörer
Redovisningen ska ha inkommit till Beställaren inom tre dagar efter begäran