73410-2018 - ÄndringSverige-Stockholm: Markanläggning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markförstärkningar etapp 1, kv Tora, Bromsten
Referensnummer: E2017-04747
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45236000 Markanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Exploateringskontoret Stockholms stad önskar upphandla en (1) entreprenör för projekt:
Markentreprenad med omfattande och komplicerade markförstärkningsarbeten med inblandningspelare inkl överlast samt mätning av sättningar. Erforderlig marksanering. Provisoriska omläggningar av va-ledningar för markförstärkningsarbetens genomförande.
—Entreprenadstart: vecka 16, 2018
—Dag för slutbesiktning: 2019-10-30 entreprenadarbeten, 2020-01-31 avseende inmätningar samt dokumentation.
Upphandlingsform
Detta är en öppen upphandling enligt lag SFS 2016:1145 om offentlig upp- handling.