2. Förfarande
Förfarande
Titel: Detaljprojektering i samverkan av vattenverk och infiltrationsanläggningar
Beskrivning: Detta uppdrag omfattar detaljprojektering i samverkan med Beställare, sidokonsulter och entreprenörer av vattenverk, infiltrations¬anläggningar och anläggningsledningar till färdiga handlingar för en utförandeentreprenad enligt AB 04. Till dricksvattenanläggningarna kommer råvatten att tas upp från Dalälven, förbehandlas, infiltreras, återinfiltreras, beredas till dricksvatten och sedan distribueras till Gävle och Skutskär. En del av råvattnet från Dalälven kommer att överföras som tekniskt råvatten till Gävle.
Intern identifierare: 14285
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71315200 Byggkonsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 39370000 Vattenanläggningar, 65000000 El-, vatten- och energiverk, 65110000 Vattendistribution, 65111000 Dricksvattendistribution, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Detaljprojektering i samverkan av vattenverk och infiltrationsanläggningar