2. Förfarande
Förfarande
Titel: Revisionstjänster 2023
Beskrivning: Upphandlingen har avslutats och ramavtal tecknats med KPMG AB.
Intern identifierare: REV 2023-00006
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79212000 Revision
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för Revisionstjänster för löpande revision och successiva avrop under avtalstiden. Upphandlingen avser sakkunniga till revisorerna i Höörs kommun för granskning av styrelse, nämnder, beredningar och stiftelser, samt sakkunniga till lekmannarevisorerna för finansiell revision av kommunens bolag. Upphandlingen avser också yrkesrevision (auktoriserade och godkända revisorer) för den lagstadgade finansiella revisionen i kommunens bolag. Kommunen tecknar avtal avseende sakkunnigt biträde till förtroendevalda revisorer och sakkunnigt biträde till lekmannarevisorerna. Bolagen tecknar avtal avseende sakkunnigt biträde till lekmannarevisorerna när det gäller rörliga uppdragsdelar och yrkesrevisor. Upphandlande myndigheter avser teckna ramavtal för en period om tre (3) år med rätt till förlängning i ett (1) år.
Intern identifierare: Revisionstjänster 2023