734152-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik – Marknadsundersökningar
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelMarknadsundersökningar
BeskrivningDenna upphandling avser ramavtal med en (1) leverantör för en heltäckande Tjänst av datainsamling, bearbetning och redovisning i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumentet. Takvolymen för upphandlingen är 2 000 000 kr. Upphandlingen avser: · Årligen återkommande marknadsundersökning ”Allmänheten om spel”, genomförs under kvartal fyra (4) varje år · Årligen återkommande marknadsundersökning ”Spelvanor online” av snarlik omfattning som ”Allmänheten om spel”, genomförs under kvartal två (2) varje år · Därutöver kan det förekomma en till två marknadsundersökningar av mindre omfattning per år Kontaktpersoner för upphandlingen är Gunnar Fröberg Senior jurist | Senior Legal Advisor gunnar.froberg@spelinspektionen.se (mailto:gunnar.froberg@spelinspektionen.se) +46 765 330 150 (tel:+46 765 330 150), Markus Grill Jurist | Legal Advisor markus.grill@spelinspektionen.se (mailto:markus.grill@spelinspektionen.se) +46 765 330 140 (tel:+46 765 330 140)
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118440:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79310000 Marknadsundersökningar