73428-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – IT-konsulttjänster - IT-säkerhet
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelIT-konsulttjänster - IT-säkerhet
BeskrivningDenna upphandling omfattar resurskonsulter inom IT-säkerhet med inriktning på utveckling och förvaltning av verksamhetens IT-infrastruktur och system samt införande av tekniska säkerhetslösningar inom olika områden. Upphandlingsföremålet omfattar även till exempel utformning av metoder för kontinuerligt informationssäkerhetsarbete, identitetshantering, framtagning av metoder och modeller för riskanalys och värdering av informationstillgångar, kodgranskning, utbildning och information av medarbetare, anpassning och implementering av säkerhetslösningar. Konsultstöd vid utredning av GDPR-frågors påverkan på befintliga och nyutveckling av IT-lösningar kan ingå. Upphandlingsföremålet kräver ofta kunskap och erfarenhet om aktuella standarder och vägledningar inom området, så som etablerade standarder på området, ISO/IEC 27001 respektive 27002, samt Myndigheten för samhällsskydd och beredskaps (MSB) vägledning www.informationssakerhet.se.
Intern identifierare23.3-8321-2024
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000