73432-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Utveckling av programvara
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för planering och uppföljning
Referensnummer: 2021/285/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72262000 Utveckling av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
SMHI efterfrågar ett system för planering och uppföljning av den övergripande verksamheten. Systemet är tänkt att, på ett transparent, strukturerat och enkelt sätt, stödja SMHI i arbetet med att samla strategier, planera verksamheten, sätta samt följa upp mål och mätetal, underlätta styrning och beslut på olika organisatoriska nivåer, m.m.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48100000 Programvara för särskild industri, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 48810000 Informationssystem, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och mål med upphandlingen
SMHI använder idag ett system för planering och uppföljning för den övergripande verksamheten. Bland SMHIs medarbetare använder ca 150 personer systemet regelbundet som ett stöd för planering och uppföljning av sin specifika verksamhet, dessa 150 personer administrerar (skriver och läser) i systemet. Vidare läser ca ytterligare 350 personer i systemet med oregelbunden frekvens.
SMHIs målsättning med uppföljningen är att erhålla ett system vilket kan;
Samla strategi, riskanalyser, verksamhetsplan, mål, mätetal, prestationer och aktiviteter för hela verksamheten på ett ställe, för möjlighet till överblick och synliggörande av strukturer och sammanhang oberoende av organisation eller process.
Gör det transparent och för att uppmuntra till samarbete över interna gränser för processer och organisatorisk tillhörighet.
Synliggöra och följa upp SMHIs ledningssystemet för kvalitet, miljö och informationssäkerhet.
Ge stöd för verksamhetsplanering, återrapportering och uppföljning av alla verksamhetsgrenar samt arbete med miljö, kompetens, arbetsmiljö och likabehandling.
Underlätta styrning och beslut för chefer och ledare på olika nivåer i organisationen.
Är enkelt och användarvänligt.