73442-2022 - ResultatSverige-Linköping: Byggnation av lägenheter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Agraffen 4 Etapp 3
Referensnummer: 20/43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Projektet avser att på totalentreprenad utföra nybyggnation av flerbostadshus och lokaler inom fastigheten Agraffen 4.
Projektet omfattar även garage- och källarvåningar med ovanliggande terrassbjälklag samt tillhörande markanläggningar och lokalgator.
Projektet avses innehålla 85 lägenheter med storlekar från 1 ROK till 4 ROK som upplåtes med hyresrätt samt 7 lokaler varav 1st förberedd för Restaurang
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45212420 Bygg- och anläggningsarbeten: restauranger o d, 45212421 Byggnation av restaurang, 45223310 Byggnation av underjordiskt garage, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar, 45232300 Uppförande och tillhörande arbeten för telefon- och kommunikationsledningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen