73465-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: IT-programvara
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servermiljö och tillhörande tjänster för datacenter
Referensnummer: UH-2017-380
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48517000 IT-programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter i samarbete med Norrköpings kommun erbjuder leverantörer att inkomma med anbud avseende ramavtal för Datacenter - servermiljö och tillhörande tjänster.
Upphandlingen omfattar teknisk utrustning i form av rack- och blad-servrar samt närliggande produkter och tjänster. Norrköpings kommun har idag en serverplattform standardiserad på Cisco UCS, vilken kommunen avser att fortsätta bygga ut och underhålla.
Anbud inlämnas på hela uppdraget. Upp till tre leverantör kommer att antas.
Kommande avrop på upphandlade ramavtal avser att komplettera befintlig servermiljö med ny hårdvara för bättre prestanda och integration mot befintlig hårdvaruplattform.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen