734653-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk – Industripark - Hertsöfält
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelIndustripark - Hertsöfält
BeskrivningLuleå Industripark heter det nya området som består av det redan etablerade området Svartön och en ny del på Hertsöfältet. Totalt omfattar området 125 hektar mark och beräknas vara fullt utbyggd till 2030. Denna upphandling omfattar delen med Hertsöfältet. Denna entreprenad avser förberedande mark-, och gatuarbeten, VA-arbeten, ledningsdragning, belysning samt pumpstationer på Hertsöfältet inför fortsatt exploatering. Projektet/utförandet ska ske i partnering/samverkan.
Intern identifierareKLF 2023/1608
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk
Ytterligare klassificering (cpv): 45233140 Vägarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareIndustripark - Hertsöfält