734755-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara – IT-drift samt IT-arbetsplats som tjänst
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelIT-drift samt IT-arbetsplats som tjänst
BeskrivningUppdraget omfattar:Skapa ett nära samarbete med den interna IT-avdelningen.Centraldrift av hela Beställarens IT-miljö inklusive nätverksanslutning och installation/hantering av mjukvara,IT-stöd/support för samtliga i kontraktet ingående tjänster och leveranser,Övervakning av hårdvaruutrustning”, Hårdvaruutrustning så som switchar, accesspunkter, router ägs av Beställaren inkl. viss konfiguration och installation, Licenshantering, Intranätlösning inkl. drift.Leverantören ansvarar för att regelbundet arbeta för att förebygga och avhjälpa fel.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104496:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd