Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frukt & grönt
Referensnummer: BSN 2022-501
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 03220000 Grönsaker, frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Norrtälje kommun tillsammans med Tiohundra (Beställaren) inbjuder er härmed att lämna anbud för upphandling gällande Frukt, grönt och potatis.
Ramavtal omfattande leverans av Frukt och grönt, för successivt uttag under avtalstiden inklusive eventuella förlängningar
Takvolym för detta ramavtal är 25 miljoner SEK.
Beställaren (kommunen, ej Tiohundra) har implementerat E-tjänst för lokala livsmedelsleverantörer, dessa är direktupphandlade och volymen uppgår till max 5% av den totala volymen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03222000 Frukt och nötter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppskattat värde per år:
Norrtälje kommun 2 650 000 SEK
Tiohundra 956 000 SEK