734969-2023 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten – Ramavtal Miljökonsulttjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Miljökonsulttjänster
BeskrivningUpphandling av ramavtal gällande miljökonsulttjänster för uppdrag upp till en (1) miljon kronor per avrop. Ramavtal avses tecknas med tre (3) konsulter/leverantörer. I uppdraget ingår bland annat: • Materialinventering (provtagning av byggnadsmaterial) • Miljöteknisk markundersökning/provtagning mark och vatten (gäller ej tapp- och spillvatten) • Radonmätning • Tillstånds- och anmälningsärenden • Miljöbyggnadssamordnare • Återbruksinventering • Andra typer av miljökontroll
Intern identifierare2023-FA000257
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000