735135-2025 - Resultat
Sverige – Miljötekniska konsulttjänster – TI 2025-1124 Projektering av dagvattenanläggningar
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: TI 2025-1124 Projektering av dagvattenanläggningar
Beskrivning: VA-enheten i Gnesta kommun arbetar med ovidkommande vatten till Gnesta avloppsreningsverk vilket även Laxne tätort är anslutet till. Utredning har utförts med färgning och rökning i de berörda områdena. Resultatet visar på ett tydligt behov att bygga ut den allmänna VA-anläggningen avseende dagvattensystem i delar av de berörda områdena. Nästa steg är projektering av dagvattenanläggningar.
Intern identifierare: TI 2025-1124
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71420000 Landskapsarkitektur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000