2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandlings- och avtalsverktyg för Hälsinglands kommunkoncerner
Beskrivning: Upphandlings- och avtalsverktyg med tillhörande tjänster för kommunkoncerner som ingår i Inköpssamverkan Mitt i Hälsingland (Bollnäs, Hudiksvall, Nordanstig, Ovanåker, Söderhamn samt Ljusdal).
Intern identifierare: 14997
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48490000 Programvara för upphandling
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48312000 Programvara för elektronisk publicering, 48611000 Programvara för databas, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72262000 Utveckling av programvara, 72263000 Programimplementation, 72267100 Underhåll av IT-programvara, 72268000 Tillhandahållande av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen omfattar ett upphandlings- och avtalsverktyg med tillhörande tjänster. Detta är en gemensam upphandling inom Inköpssamverkan Mitt i Hälsingland, med tilldelning av separata kontrakt, där Ljusdals kommun har utsetts till ansvarig organisation för upphandlingens genomförande.
Intern identifierare: Upphandlings- och avtalsverktyg för Hälsinglands kommunkoncerner